Testevent Nationale 500 op 9 maart


De inschrijvingen voor deze wedstrijd voor deze 500 meter staan open. Van pupil tot en met master, elke schaatser met een wedstrijd(dag)licentie kan deelnemen en Tilburg, Eindhoven en Breda doen ook mee. Het wordt spannend hoeveel rijders op 9 maart aan de start verschijnen. Eén ding is zeker, elke deelnemer kan straks zeggen: ‘Ik was erbij toen die bijzondere wedstrijd verreden werd’.

Binnen de KNSB kauwen ze al vele jaren op het vraagstuk: Hoe kun je tijden van verschillende ijsbanen eerlijk en objectief met elkaar vergelijken? Samen met Innovatielab Thialf werd een werkgroep opgezet, die sprak met diverse experts. Zo kwam Wouter van der Ploeg, sinds 2023 data-analist bij de KNSB, uit bij Martijn Willemsen. Die was, als schaatsliefhebber en professor aan de Jheronimus Academy of Data Science (JADS) en TU Eindhoven, al serieus met het vraagstuk bezig.

Ze sloegen de handen ineen en zochten samenwerking met de IT-experts van Qualogy, die de nieuwste database van de KNSB onderhouden. Samen gingen ze verder met Willemsens model, gedestilleerd uit een bulk aan wedstrijdtijden, geschaatst op alle banen in Nederland. Interessantst waren de snelste seizoentijden van schaatsers (van pupil tot master, van recreant tot wereldkampioen) die op verschillende ijsbanen in actie waren gekomen.

“Door die tijden met elkaar te vergelijken, konden we een correctiefactor samenstellen die een tijd op baan X kan afzetten tegen een tijd op baan Y”, zegt projectleider Van der Ploeg. “Je rekent alles om naar een Algemene Nederlandse Schaatstijd. Daarmee weet je straks exact wat jouw tijd volgens die standaard waard is. Wat veel rijders en trainers grofweg al met hun fingerspitzen aanvoelen, hebben wij nu met data onderbouwd.”